Strona tytułowa Od Wydawcy Zawody, Targi, Kursy Wyniki Słownik jezdziecki
Humor i Aforyzmy Recenzje Zawodnicy, Trenerzy, Dzialacze Strony WWW Poprzednia strona


Hippica Varsovia '01

Pierwsze Międzynarodowe Targi Hipologiczne

Warszawa - Służewiec 19-22.04.2001


        W czwartek 19 kwietnia na terenie Torów Wyścigów Konnych Warszawa - Służewiec nastąpi uroczyste otwarcie pierwszych międzynarodowych targów hipicznych - Hippica Varsovia. W ciągu czterech dni miłośnicy koni będą mogli zapoznać się z bogatą ofertą ponad 40 firm, które zaprezentują odzież i buty do jazdy konnej, pasze i odżywki oraz środki pielęgnacyjne dla koni, preparaty weterynaryjne, sprzęt stajenny oraz przyczepy do przewozu koni. Na dużym stoisku Stadniny Państwowe z Francji przedstawią swój dorobek hodowlany. Odbędzie się także giełda używanego sprzętu, akcesoriów, pamiątek i przedmiotów kolekcjonerskich związanych z końmi. Organizatorem targów jest spółka Polish Prestige oraz Służewiec - Tory Wyścigów Konnych w Warszawie. Patronat merytoryczny nad imprezą sprawuje Polski Związek Jeździecki oraz Polski Związek Hodowców Koni.

        Targom będą towarzyszyły liczne pokazy, prezentacje oraz sympozja naukowe. Podczas otwarcia odbędzie się widowisko Hippica Polonia w reżyserii Tomasza Biernawskiego, konsultanta do spraw koni w filmach „Ogniem i Mieczem” oraz „Quo Vadis”. Spektakl przygotowany dla uświetnienia polskiej ekspozycji na Salonie Konia w Paryżu, polska publiczność obejrzy po raz pierwszy. W programie znajdzie się m.in. pokaz sprawności ułańskiej, „dżygitówka”, pokaz zaprzęgów, poczta węgierska po góralsku, jazda w stylu western oraz pokaz oddziału francuskiej artylerii konnej z oryginalną armatą z 1914 roku. Podczas bloków edukacyjnych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów jeździectwa młodzież szkolna będzie mogła zapoznać się podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi budowy konia, jego chodów, zwyczajów, sposobu odżywiania, form użytkowania itp. Prezentacją będą towarzyszyły pokazy współpracy policji ze zwierzętami, jazdy western, hipoterapii i woltyżerki. W wiosce kowbojskiej doświadczeni jeźdźcy zaprezentują tajniki jazdy i pracy z koniem w stylu western. Na targi specjalnie z Francji przyjedzie szwadron konny 57 Pułku Artylerii w Bitche. Pododdział składający się z 6 żołnierzy i oficera wykona specjalny program ćwiczebny. Dzieci z dwóch podwarszawskich klubów będą rywalizowały w grach i zabawach na kucach - Pony Games, a jeźdźcy na koniach rasy huculskiej ze Stadniny Koni w Gładyszowie pokonywać będą tor przeszkód zwany „Ścieżką huculską”. Bardzo ciekawie zapowiada się występ pasterza z Jerez, który zaprezentuje konia tańczącego w rytmie hiszpańskiej muzyki.

        W sobotę i niedzielę zaplanowano rozegranie na torze 18 gonitw, w tym o Nagrodę Otwarcia o Puchar Prezesa TVP oraz Nagrodę Otwarcia o Puchar Martini, które będą transmitowane przez telewizję publiczną.

Piotr Jarzyński