Strona tytułowa Od Wydawcy Zawody, Targi, Kursy Wyniki Sprawozdania Słownik jezdziecki
Humor i Aforyzmy Recenzje Zawodnicy, Trenerzy, Dzialacze Strony WWW Poprzednia strona

 

Pożar Stada Ogierów w Książu

 

W piątkową noc 30 października wybuchł pożar w Stadzie Ogierów Skarbu Państwa w Książu koło Wałbrzycha. Dyżurny Państwowej Straży Pożarnej otrzymał informację o pojawieniu się ognia na terenie Stada około godziny 19:10. Pierwszy wóz gaśniczy przybył na miejsce o 19:30. Z ogniem przez kilka godzin walczyło 21 jednostek Straży Pożarnej oraz ponad 100 strażaków. Sytuacje udało się opanować po godzinie 22:00.  Do rana trwało dogaszanie pogorzeliska. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi. Lekkiemu zaczadzeniu uległo dwóch strażaków uczestniczących w akcji, którzy z objawami zatrucia zostali odwiezieni do szpitala. Nie ucierpiał także żaden z koni. Ogień spowodował jednak poważne straty materialne.
Zniszczeniu uległo lewe skrzydło stada. Najpierw zapalił się magazyn z sianem i słomą, potem budynki gospodarcze i przylegające do nich stajnie. Silny wiatr ułatwił szybkie rozprzestrzenianie się ognia oraz utrudnił akcję gaśniczą. W ostatniej chwili udało się wyprowadzić z boksów 31 klaczy z 23 źrebakami oraz 29 ogierów. Część koni w popłochu rozbiegła się po całej okolicy. Pracownicy stada musieli je odnaleźć i przyprowadzić do stajni.
Od rana na miejscu zdarzenia pracowały ekipy dochodzeniowe Policji i Straży Pożarnej, które mają ustalić przyczyny pożaru. Podczas feralnej nocy odbywało się spotkanie towarzyskie z okazji Hubertusa. Najprawdopodobniej doszło do zaprószenia ognia lub samozapalenia się siana. Był to największy w tym roku pożar w województwie Wałbrzyskim.

Piotr Jarzyński ( Mieciu )

piotrj@polbox.com