Strona tytułowa Od Wydawcy Zawody, Targi, Kursy Wiadomości Wyniki
Humor i Aforyzmy Recenzje Zawodnicy, Trenerzy, Dzialacze Strony WWW Poprzednia strona

 

RASY KONI

KOŃ KABARDYŃSKI

 

Pochodzenie :

Pochodząca z północnego Kaukazu rasa Kabardyńska wywodzi się od pierwotnych koni stepowych, krzyżowanych z końmi perskimi, turkmeńskimi i karabachskimi. Rasa ta jest znana od XVI w. i była wykorzystywana do pracy w najtrudniejszych warunkach. Po Rewolucji rasa ta została ulepszona w stadninach Uzbekistanu i Tadżykistanu, gdzie utworzono typ mocnego konia wierzchowego i roboczego.

Budowa :

Koń Kabardyński ma długą głowę, która pokrywa cienka skóra. Profil jest wysklepiony, typowy dla wszystkich koni stepowych, wywodzących się od prymitywnych Tarpanów i koni Przewalskiego. Czoło jest wąskie, a grzebień potyliczny mało wyraźny. Uszy są ostro zakończone, czujne i ruchliwe. Szyja jest średniej długości, silnie umięśniona. Przechodzi w kłąb, który jest słabo zaznaczony, co sprawia wrażenie że łopatki są masywne. Łopatki są niezgrabne i niemal spionowane. Takie ich ustawienie daje wysoki krok. Kończyny przednie są prawidłowo zbudowane - mocne, suche, o wyraźnie widocznych ścięgnach, dobrych stawach i krótkich silnych nadpęciach. Grzbiet jest krótki i prosty, a zad lekko pochyły. Lędźwie choć bardzo mocne, są zazwyczaj nieznacznie zapadnięte. Ogon jest obfity. Tylne kończyny są ukształtowane niezbyt poprawnie, czego potwierdzeniem jest beczkowata postawa tyłu.

Maść :

Najczęściej występuje umaszczenie gniade, skarogniade oraz kare.

Wzrost :

Ogier mierzy przeciętnie 152 cm, a klacz 150 cm.

Konie te wspaniale nadają się do poruszania się po górach. Wykorzystywane są także na wyścigach gdzie udowadniają swoją wytrzymałość na długich dystansach.

Opracował :

Piotr Jarzyński (Mieciu)

piotrj@polbox.com 

Na podstawie : Elwyn Hartley Edwards "Księga Koni" wydane przez Wydawnictwo Letter-Perfect International

Powrót na początek strony


Archiwum

 

Koń Budionnowski

 

Ostatnia aktualizacja: 05.03.98 r.

Powrót na początek strony